Alkohol – ako a prečo škodí chudnutiu?

Náš článok budeme venovať príliš veľkému množstvo vypitého alkoholu nasledovaného úmoru opicou a celkovým vplyvom alkoholu nielen na telesnú hmotnosť, ale na zdravie ako také.

preco-skodi-alkoholu-chudnutiu

Pozitívne účinky alkoholu: Áno či nie?

Keďže alkohol k ľudstvu jednoducho patrí, necháme si pre seba rady typu “prestaňte piť alkohol”. Prísne zákazy sa nikdy neosvedčili, práve naopak. Sme dospelí ľudia a platí, ako u všetkého a teda aj u pitie alkoholu, známe životné múdro “všetko s mierou“. Ak si tu a tam doprajeme pohárik či dve kvalitného alkoholu, žiadny veľký hriech na svojom zdraví ani váhe nepáchame.

Naopak menšie množstvo alkoholu môže mať na ľudské zdravie dokonca pozitívny vplyv! Podľa odborníkov telesnú hmotnosť nijako neovplyvní 1 až 2 poháre vína denne (tj. maximálne 450 ml vína). Za “najzdravší” alkohol je považované biele a červené víno.

vino-a-chudnutie

Pozitívny vplyv alkoholu na zdravie (platí len pri striedmej spotrebe!):

 • Pivo má údajne dobrý vplyv na krvný obeh a navyše obsahuje skupinu vitamínu B-komplex (napr. kyselina listová, niacín)
 • Pivo je bohatým zdrojom kremíka a bóru dôležitého pre zdravé a silné kosti
 • Víno spomaľuje kôrnatenie tepien, znižuje hladinu cholesterolu a riziko vzniku krvných zrazenín v cievach
 • Malé množstvo vína chráni pečeň pred poškodením
 • Triesloviny obsiahnuté vo víne podporujú trávenie, prospievajú sliznicu tráviaceho systému a navyše majú antibakteriálne účinky
 • Biele víno obsahuje antioxidanty, ktoré bránia porušeniu pľúcneho tkaniva
 • Whiskey znižuje riziko vzniku mŕtvice a šedého zákalu

Alkohol – kalória, ktoré len tak nezmizne

Prečo sa vlastne po alkohole priberá? Po požití sa alkohol v pečeni mení na acetát, ktorý oxiduje na oxid uhličitý a vodu. Skutočným dôvodom priberanie však nie je samotný alkohol a jeho premena na tuky, ale potlačenie a spomalenie metabolizmu tukov. Alkohol v krvi tento proces odďaľuje, pretože telo sa zaoberá odbúravaním alkoholu.

Koľko kalórií alkohol obsahuje?

0,5 l piva 200 kcal
1,5 dcl bieleho vína 105 kcal
1,5 dcl červeného vína 85 kcal
0,05 l vodka či rum 96 kcal
0,05 l whiskey 105 kcal
0,05 l tequila 97 kcal
gin s tonikom 120 kcal
Bloody Mary 211 kcal
Margarita 211 kcal
Mojito 170 kcal

Najväčším problémom je veľa alkoholu kombinovaného s veľkým množstvo nezdravých jedál. Na rôznych oslavách, ako je práve Silvester, je prítomné dobré avšak nie práve zdravé jedlo – zákusky, cukrovinky, chlebíčky, jednohubky apod. A čím viac pijeme, tým viac strácame zábrany a prepadajú nás nezdravé chúťky.

Druhý deň po alkoholovom večierku prichádza nepríjemná kocovina, ktorú sprevádza nevoľnosť, únava a bolesti hlavy. Plány na akékoľvek športovanie a cvičenie zvyčajne berú za svoje. Po zvýšenom príjmu kalórií tak nenasleduje zodpovedajúce výdaj a kilá postupom času narastajú. Pritom pohyb na opicu zaberá najlepšie.

Príliš veľké množstvo alkoholu ničí zdravie aj mozgové bunky

Pokiaľ si človek dopraje alkoholu viac ako je zdravé tak si môže spôsobiť závažné zdravotné problémy. Pri väčšom množstve alkoholu najviac trpia pečeň, črevá a tiež srdce. Tkanivo pečene sa s pribúdajúcimi rokmi mení na väzivové jazvy, ktoré spôsobujú ochorenie známe ako cirhóza. Jediným riešením je včasná transplantácia pečene. Rôzne vedecké výskumy potvrdzujú vplyv alkoholu na vznik rakoviny pankreasu, čriev a žalúdka. V spojení s fajčením sa riziko ochorenia zvyšuje.

Úplne by sa alkoholu mali vyhnúť ľudia, ktorí trpia:

 • chorobami pečene, obličiek a žalúdka
 • zápalom pankreasu
 • epilepsiou
 • vysokým krvným tlakom
 • srdcovými chorobami
 • psychickými ochoreniami

Veľkí “priaznivci” alkoholu mávajú zhoršenú imunitu. Okrem vody alkohol z tela vyplavuje životne dôležité vitamíny a minerály. Alkohol tiež zhoršuje schopnosť erekcie, poškodzuje spermie u mužov a u žien ohrozuje činnosť vaječníkov, čím spôsobuje problémy s plodnosťou.

A to nie je všetko. Alkohol má nepriaznivý vplyv aj na ľudskú psychiku a to tým, že ničí mozgové bunky. Možno povedať, že doslova devastuje mozog, a jediným riešením je dôsledná abstinencia. Jednorázovo alkohol spôsobuje zmeny správania. Niekto je veselý, niekto ľútostivý a niekto dokonca agresívne. Ak však človek pije často a veľa, mení sa v citovo prázdneho človeka, ktorý prestáva vnímať najrôznejšie emócie. Alkohol môže byť príčinou duševných chorôb, ako je depresia.

alkohol-a-tehotenstvo

Dlhodobé a časté pitie alkoholu môže spôsobiť závažné chronické a recidivujúce ochorenia, ktoré postihujú fyzickú i psychickú stránku človeka – alkoholizmus. Jedinou liečbou je liečba v príslušnom zariadení a doživotná abstinencie!ifarmacia.sk

5 tipov, ako z alkoholu nepribrať

 1. Striedme pitie je zdravé. Ženy by nemali vypiť viac ako 20 gramov alkoholu denne, muži 30 gramov.
 2. Základom je kvalitný alkohol. Keď už musíte, pite kvalitný alkohol s minimom cukru – kvalitné destiláty a suché vína.
 3. Alkohol dehydratuje. Ideálne je pohár alkoholu za jednu hodinu spoločne  s čistou vodou, ktorá bráni dehydratácii. Dostatok vody zabráni opici a bolehlavu.
 4. Nepite alkohol na lačný žalúdok a snažte sa vyhnúť prejedaniu. Voľte zdravšie jedlá s nízkym obsahom tukov a cukrov.
 5. Nekombinujte. Pite jeden druh alkoholu po celý večer. Rôzny alkohol má rôzny vplyv a efekt a po alkoholom prekombinované noci nasleduje ešte horšia ráno.

Záver

A na záver rada od Svetovej zdravotníckej rady (WHO), ktorá odporúča neprekračovať všeobecné rozmedzí 10 až 30 gramov alkoholu za deň. To je odborníkmi stanovená hranica množstva, ktorá vám, vášmu zdraviu ani váhe nijak neublíži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *