Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia – v niektorých obdobiach roka, hlavne na jar, takmer magické slovo opakujúce sa vo všetkých časopisoch.

Všade sa potom môžete dočítať návody na zaručené detoxikačné kúry pre pečeň, obličky, na celé telo, proti parazitom …. Ale čo to vlastne tá detoxikácie je? A prečo ju náš organizmus potrebuje? To sa počas roka (dňa) nedetoxikujeme? Len sa nám postupne telo zanáša, až sa úplne zanesie?

Detox text over assorted fruits and vegetables

Detoxikácia nie je vynálezom posledného storočia, hoci to tak niekedy tak vyzerá. V ľudskom tele prirodzená detoxikácia prebieha neustále, keby nie umreli by sme.

Princípom prirodzenej detoxikácie je odstránenie toxické a organizmusu zaťažujúce látky spolu s nadbytočnými látkami vylúčeními z tela močom, cez pokožku … Pre tento účel slúžia orgány “špecializované” na prirodzenú detoxikáciu. Sú to pečeň, obličky a črevá a ich najdôležitejšou úlohou je triedenie nežiadúcich látok, ich dočasné skladovanie, prípadná premena a následné vylúčenie z organizmu.

Pretože sa náš organizmus detoxikuje neustále sám, vlastné detoxikácia potom nie je proces, ktorý by sme museli od začiatku naštartovať my samotní. Stačí, keď budeme organizmu “pomáhať” v tom aby mohla v pokoji a pohode prebiehať prirodzene plynulá detoxikácia.

To znamená, že nebude zbytočne svoj tráviaci systém a tým aj celý organizmus neustále zaťažovať škodlivými prídavnými látkami modernej doby: lieky, aditíva v strave, ťažké kovy zo znečisteného prostredia, zvyšky z chemizácie poľnohospodárstva, ale napríklad aj rôzne látky, ktoré si vyrobíme sami zlú kulinárskou úpravou stravy – akrylamid (tepelné opracovaný sacharidov), poly-aromatické uhľovodíky (vyprážanie, grilovanie) atď .. A naopak podporíme funkčnosť oných orgánov dôležitých pre detoxikáciu príjmom látok pre nich prospešných.

Do detoxikácie (podpory prirodzenej detoxikácie) by teda malo patriť odľahčenie činnosti pečene, očistenie pečene a očistenie čriev.

veg

Prečo detoxikácia pečene?

Detoxikácia pečene. Pečeň sú najväčšie vnútorné a centrálný orgán látkovej výmeny organizmu.

Hrajú kľúčovú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov i bielkovín, sú zároveň tráviacou žľazou, ktorá produkuje žlč (nutnú na trávenie tukov), aj žľazou endokrinné, v ktorej sa tvoria niektoré hormóny, sú aj orgánom zásobným (ukladajú glykogén, železo a niektoré vitamíny) sú v nich tvorené bielkoviny krvnej plazmy a potom majú funkciu detoxikačnú – čistia pretekajúcú sa krv od toxických látok.

Pečeň je schopná oddeľovať látky potrebné pre organizmus od škodlivých látok, filtrujú z krvi zvyšky rôznych liekov, chemikálií, umelých prídavných látok a iných nežiaducich zložiek. Nejaký čas sa v pečeni zdržujú, priebežne sa ich však snaží zbaviť cez pokožku, obličky a pľúca. Ak je však pečeň “preťažená”, toxíny sa dostávajú späť do telesných tkanív.

 

DCF 1.0

Prečo detoxikácia obličiek?

Detoxikácia obličiek. Obličky slúžia na filtráciu krvi, čím sa opäť odstraňujú škodlivé produkty metabolizmu, ktoré sú potom ako moč odvádzané z tela, ale aj k udržovaniu acidobázickej rovnováhy tela (kyslosť-zásaditosť), čo je veľmi dôležité, pretože pri vychýlení pH do oboch smerov je pre ľudský organizmus veľmi nebezpečné.

Toto udržiavanie správnej “kyslosti” nemá však nič spoločné s pojmom zakyslenie organizmus, ktorý sa opäť veľmi hojne používa medzi bežnou populáciou (o tom inokedy a inde).

V obličkách sa toxíny na rozdiel od pečene neskladujú. Ak človek prijíma málo tekutín alebo má veľké straty (napríklad potením) a nezvláda  piť, dochádza k prílišnému zahustenie moču a potom sa môže tvoriť piesok a močové kamene.

Na to, aby obličky mohli vylučovať toxické látky, potrebujú dostatočne “mokré” prostredie, ktoré môžeme zabezpečiť dostatočným množstvom vhodných tekutín.

Kidney image

Prečo detoxikácia čriev?

Detoxikácia čierv. Črevá sú najdlhší úsek tráviacej trubice. Nadväzujú na vrátnik žalúdka a končia análnym otvorom. Je to orgán prispôsobený tráveniu a vstrebávaniu potravy.

V tenkom čreve je žalúdkom tráviaca potrava ďalej štiepená na jednotlivé živiny (vitamíny, bielkoviny, min.látky, tuky, sacharidy …), sceľovaná sa žlčou a vstrebávaná sliznicou. Určite ste už počuli, že “zdravie začína v črevách”. V stene tenkého čreva sa nachádza špeciálné útvary buniek, ktoré zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri obrane organizmu.

[wpbuttons ids=”1_6″]

Tenké črevo je prvou bránou (črevná bariéra), ktorou prechádzajú mnohé cudzorodé látky do organizmu. V imunitnej tkanive tenkého čreva sa tvorí, ako reakcia na cudzorodé látky, veľké množstvo protilátok triedy IgA, ktoré chránia sliznicu tu, ale aj v iných orgánoch. Preto je pre nás toto imunitné tkanivo nesmierne dôležité.

V hrubom čreve sa potom už len resorbuje voda a trávenina sa tu zahusťuje. Žijú v ňom tiež symbiotické baktérie, ktoré rozkladajú inak nestráviteľné zvyšky a vyrábajú potrebné vitamín K, dôležitý pre zrážanlivosti krvi. Tu je potom dôležité zastúpenie jednotlivých druhov baktérií. Nie všetky sú pre nás prospešné.

gut350

Črevná sliznica  môže byť napadnutá infekciou, potom viazne vstrebávanie a trávenie, stolice býva mastná, vodnatá a hnačkovitá a do tela sa nedostávajú potrebné živiny. Ďalším problémom sú zápaly, môžu sa vytvoriť vredy, krvácanie. Problémom je aj zápcha, kedy sa črevo nevyprázdni a gro toho, že sa potom vytvára priestor k vzniku zápalov, môže dôjsť aj k úplnej nepriechodnosti čriev. Črevá, hlavne hrubé, môžu byť postihnuté tiež nádorom.

Dá sa teda zjednodušene povedať, že v akom stave je naše črevo, v takom stave je aj náš imunitný systém.

 

Názor k “Čo je to detoxikácia?

  1. Je pravda, že po pridaní lipoxalu ku upravenej strave a pohybu možno schudnúť rýchlejšie ? Poraďte prosím ak máte skúsenosť alebo poznáte prípravok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *