Ide dokopy alkohol s chudnutím ?

Beer belly
Toto je jedna z najčastejšie kladených otázok, ktoré ľudia riešia. Dôležitá informácia je, že po alkohole nepriberá, ale priberá vďaka alkoholu. Nerozumiete tomu? Poďme si teda vysvetliť, ako to s tým alkoholom a chudnutím vlastne je.

V prvom rade je potrebné pochopiť, že alkohol sa metabolizuje inak ako štandardné jedlo. Za normálnych podmienok, telo získava energiu z našej potravy – sacharidov, tukov a bielkovín, ktoré sa pomaly trávia a vstrebávajú v gastrointestinálnom systéme. Avšak, tento zabehaný proces trávenia sa okamžite zmení, keď je prítomný alkohol! Ak si dáte pohárik alkoholického nápoja, tak mu vaše telo venuje okamžitú pozornosť (je to pre telo toxín!), A hlavne tiež alkohol nepotrebuje trávenie.

Všetci určite poznáte to, že keď si dáte alkohol na prázdny žalúdok, molekuly alkoholu difundujú žalúdočné steny veľmi rýchlo a vy tak v priebehu niekoľkých minút cítite účinky alkoholu. Tento proces je však pomalší, keď máte v žalúdku jedlo, ale akonáhle to jedlo vstúpi do tenkého čreva, alkohol sa opäť stáva pre telo prioritou a rýchlo sa vstrebáva do krvného obehu. Vzhľadom k tomu naša “detoxikačné jednotka” – pečeň venuje všetku pozornosť zbavenie tela toxínu (spracovanie alkoholu). Ak je však naše telo zamerané na spracovanie alkoholu, nie je potom schopné správne spracovávať a štiepiť potraviny, ktoré obsahujú sacharidy, bielkoviny a tuky. Preto sú tieto kalórie premenené na telesný tuk a dôjde k ich uloženie na vašom tele!

Tiež je potrebné si uvedomiť, že alkohol obsahuje 7 kalórií v jednom grame a neponúka žiadnu výživnú hodnotu! Dodáva nám teda len prázdne kalórie – viac uvidíte v tabuľke.

Ďalším nebezpečenstvom, ktoré poskytuje konzumácia alkoholu je vysoký GI a negatívne ovplyvnenie našej vôle. Preto tiež tak často vidíte, že po konzumácii alkoholu majú ľudia chute a musí niečo jesť, a to buď jedlo, alebo aspoň nejaké tie oriešky, zemiakové lupienky a pod. Tieto potraviny potom bývajú často veľmi slané, čo spôsobuje väčší smäd a vedie k väčšej konzumácii alkoholu … proste taký začarovaný kruh.

Alkohol sa tak veľmi ľahko môže stať veľkým nepriateľom vášho chudnutia, pretože dodáva telu takzvané prázdne kalórie, povzbudzuje chuť k jedlu a mení náš tradičný tráviaci proces. A práve zmena tráviaceho procesu, potom vedie k ukladaniu nežiaduceho tuku. Takže ak chcete chudnúť, obmedzte konzumáciu alkoholu.

 

ALKOHOL

POČET KJ

ODPOVEDÁ KONZUMACIÍ

0,5 litra piva 10° 650 kJ 100 g hovädzej sviečkovej
0,5 litra piva 12° 1100 kJ Cheeseburger
2 dcl bieleho suchého vína 440 kJ 2 polievkové lyžice Nutely
2 dcl červeného vína 540 – 640 kJ Ovocný piškótový rez
2 dcl šumivého vína, sektu 620 – 900 kJ Punčový rez
2 dcl Cinzana, Martini 1000 – 1200 kJ 100 g hranoliek
5 cl whisky, koňaku, vodky 800 – 1000 kJ Čokoládový dezert
5 cl becherovky, griotky 500 kJ Biely tukový rohlík
5 cl vaječného koňaku 700 kJ 100g pizzy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *