Základy zdravej výživy

health-healty-life-healthy-foods-healty-eating-importance-of-healty-eating-why-healthy-eating-benefits-of-healthy-foods

Určenie presných pravidiel zdravej výživy nie je jednoduché, odborníci a vedci stále prinášajú nové námety k tomu, čo je zdravá výživa, ako zdravo jesť, aké sú správne intervaly a čomu sa v jedle vyhýbať.

Názory jednotlivých odborníkov sa veľakrát líšia, ale aj tak vieme, že zásady zdravej výživy je potrebné rešpektovať. Isté je, že je nevhodné uchyľovať sa k extrémnym prístupom, ktoré sú založené na odmietanie istých potravín, alebo naopak uprednostňovanie určitých postupov. Človek ako živočíšny druh je všežravec a jednostranná strava (či už je to mäso alebo rastlinná strava) mu neprospieva. Zdravá výživa teda znamená jesť všetko v určitých pomeroch, ktoré sú pre každého vyhovujúce.

Klady zdravej výživy
Zdravá výživa nám zaručuje silný organizmus, ktorý odolný proti chorobám, ďalej udržuje bystrú a jasnú myseľ, pevné zdravie a predĺžené obdobie tvorivého života a schopnosť pracovať. Následkom zlej stravy je slabý organizmus, ktorý ľahko podlieha chorobám a má nedostatočnú obranyschopnosť. Ďalšími následky je pomalé a ťažkopádne myslenie, rýchlo sa dostavujúca únava a ochabnutosť. Dietológovia zastávajú názor, že zdravá výživa človeka by sa mala skladať z 1/5 z potravín živočíšneho pôvodu a zo 4/5 pôvodu rastlinného. Ak budete dodržiavať zásady zdravej výživy, môžete sa vyhnúť niektorým chorobám ako je mŕtvica, cukrovka alebo rakovina, alebo aspoň znížiť riziko ich výskytu. Zdravá výživa tiež podporuje psychiku a sviežosť a v spojení s aktivitou možno docieliť vyrovnanej osobnosti bez stresu.

Ako na zdravú výživu
Ale zdravá výživa nie je najlacnejšia a ani dodržiavať zásady zdravej výživy nie je najjednoduchšie. S trochou snahy sa o úspech môže pokúsiť každý, stačí mať cieľ a motiváciu, inak vám zdravý životný štýl dlho nevydrží. Ďalším bodom zdravej výživy je, že sa musíte niečoho vzdať, ak ste zvyknutý na čokoládu, alkohol a fajčenie, nejde to zbaviť sa všetkého naraz. K zdravej výžive musíte ísť po kúskoch. Zdravá výživa a zdravé potraviny sú síce drahšie, ale človeku stačí zjesť menej ako obvyklých potravín. Raňajky, ktorá je zložená z plátku celozrnného chleba s lučinou a paradajkou zasýti viac ako dva biele rožky so salámou.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *